سوالی که در چند روز گذشته برای صاحبان کانال های خبری در پیام رسان تلگرام و مسئولین سایت های مختلف پیش میاد اینکه بعد از رفع فیلتر تلگرام ، کدوم شبکه ایرانی هنوز پرمخاطبه ، و مردم هنوز برنامه‌ش رو از موبایلشون حذف نکردند ؟! 

من طی بررسی های موردی و کوچیک به موارد جالبی برخوردم . مثلا اینکه کانال سوزن بان که نسبت به بقیه بیشتر از تبلیغ و ... بلد بودن ، کاملا برنامه آی گپ رو انتخاب کردن . از طرفی اکثریت دوستام هنوز سروش رو دارن ( خصوصا اینکه سرعتش نسبت به سه روز اول فیلتر تله گرام بهتر شده ) 

مورد دیگه رسانه های سایت حضرت آقا ( khamenei.ir ) هستند که مرجع خود من برای تصمیم بودند . بعد از فیلتر تله گرام من تا چند روز منتظر بودم که کانال های جدید khamenei_ir در کدوم پیان رسان دایر میشه. (چون چند روز هیچ مطلبی در تله گرام ارسال نکردند ) 

کانال های مورد ذکر بخاطر تعداد عضوهای زیادشون بسیار هم مهم هستند . بیش از یک میلیون نفر در کانال khamenei_ir عضو هستند و در نهایت این کانال برنامه های سروش و آی گپ رو تبلیغ کرد .

توی پیام رسان تله گرام بیش از 25 کانال عضو بودم . حتما بارها با مسئولین کانال های درباره پیام رسان های ایرانی صحبت شده بود . اما یکبار هم در 15 ماه گذشته تبلیغ و استفاده نکردند .

ضرب المثل دشمن شود سبب خیر اگر خدا خواهد رو حتما شنیدید . قرار بود کانالی ضدانقلاب ایران رو بهم بریزه و آشوب کنه و شد . اما آنچه که شد این بود که همه 25 کانالی که من در تله گرام عضوشون بودم .برخلاف 15 ماه گذشته که حتی سروش و ... نمی شناختند ، حالا کانال شون در سروش و گپ و بله رو ایجاد کردند و بهتر اون اینکه تبلیغش هم میکنن . 

داستان پاراگراف بالا خیلی جذاب تره . شنیدید تو اروپا و کشورهای مسیحی مردم و کارگردان های سینما با استفاده از قانونی به اسم آزادی بیان می تونن به حضرت مسیح علیه السلام فحاشی کنن و ایشون رو مسخره کنن . 

اما وقتی روحانیون مسیحی و ... میخوان پاسخی با استدلال به تهمت بدن و به اون تمسخر ها اعتراض کنن ، اینجا دیگه قانون آزادی بیان کارساز نیست و بهشون اجازه دفاع از مسیح علیه السلام داده نمیشه  . 

حالا داستان بالا را در ذهن داشته باشید، تو جریان تله گرام هم شبیه همین قانون بود . مدیر اون 25 کانال تلگرامی توقع داشتن من یا هرکسی عضو تلگرام باشه و مطالبشون رو بخونه . اما من یا کسی دیگه حق نداشتیم  تو برنامه ایرانی سروش .گپ .آی گپ یا بله بتونیم مطالب اونا رو بخونیم .

 و از اول اختراع تله گرام تا الان اصلا کسی حواسش به اون آدمایی نبود که میخوان کالای دیجیتال داخلی داشته باشن و مطالب خوب هم بخونن