سلام . 
اخیرا در میان دوستانم رواج پیدا کرده که برای یادداشت ها و مقالاتشون از سرویس هایی همچون روال ، ویرگول و نسخه جدید پرشین بلاگ استفاده کنند . اما آیا واقعا این نوع از سرویس ها مناسب هر کاری هستند ؟

برای کسی که برای تجارت و پول درآودن از اینترنت استفاده می کند مهم اینست که مردم کجا هستند اما برای کسی که میخواد براساس افکارش تصمیم بگیره اینطور نیست . 

من هر سه سرویس مذکور رو تست کردم . واقعا بدون هزینه ، زیبا و کارآمد هستند . اما چهار نکته هم وجود دارد 
اول اینکه دیگر مالیکت محتوا برای شما نیست و صاحب سرویس مالک محتوا و یادداشت های شماست . 
دوم اینکه این سرویس ها برای بودن در رتبه اول جستجوی گوگل نیستند و اگر هم باشند برای برند شخصی و شرکتی شما نیست . 

سوم اینکه مطمئن نیستند ،پرشین بلاگ سابقه عجیبی در نابودی اطلاعات کاربرانش داره . و دو سرویس دیگه هم فقط توسط یک گروه کوچک پشتیبانی میشوند ؛ شما مقایسه کنید با شرکت بزرگ بیان ، مالک همین سرویس بلاگ . 

چهارمین نکته که از زبان یکی از دوستان ساکن ایتالیا شنیدم . ایشون فرمودند : « بدترین نوع کافر ، کافر ایرانیه » ؛ فرض کنید شما مقاله ای در باب مضرات گناه نوشتید و در یکی از سرویس های مذکور منتشر کردید ، پایین مقاله شما و فوتر سایت یک دسته از مقالات افراد دیگه هم پروموت و تبلیغ میشه ، درباره خوبی های گناه و بی خدا بودن ! 

من همیشه با شبکه های اجماعی که میون مطالب ما از دیگران هم پیشنهاد بزاره یا کانال کسی دیگه رو پیشنهاد بده برای فالو کردن ، مشکل داشتم و دارم . 

و نکته آخر درباره محدودیت داشتن در ظاهر سایت و بلاگتون . هیچ کنترلی برای تغییر در ظاهر صفحه تون ندارید . سیاست های کاری اون سرویس ها به راحتی تغییر میکنه و هر زمانی که دلشون خواست برای درآمد زایی و سود کردن جعبه تبلیغات رو میون صفحه شما میزارن